У скільки новому власнику Максиму Кріппі обійшовся бізнес-центр «Парус»
Купівля-продаж столичної нерухомості - завжди актуальна тема, тим паче якщо йдеться про купівлю вельми помітного і великого хмарочоса в самому центрі Києва. Ось чому громадськість так схвилювалася, коли з'явилися перші повідомлення про нібито наміри Вадима Столара продати бізнес-центр «Парус». Тепер же, коли стало відоме ім'я нового власника Максима Кріппи, інтригує інше - якою була підсумкова сума угоди?
На думку експертів, купівля «Паруса» обійшлася українському бізнесменові Максиму Кріппі в $100 мільйонів. Цифра приблизна, але й вона викликає запитання. Перше з яких: чи скористався Максим Кріппа ситуацією на ринку і отримав хороший актив за помірні гроші?
На подібні роздуми наштовхує та обставина, що в портфелі Максима Кріппи переважно активи зовсім іншого штибу. Він є власником кіберспортивної організації NAVI, а також студії GSC Game World. Остання відома створенням світового хіта комп'ютерних ігор S.T.A.L.K.E.R. Здавалося б, нерухомість у зону інтересів Максима Кріппи не входить, то навіщо і чому він купив «Парус»?
Проаналізуємо ходи і згадаємо цифри
Будівництво хмарочоса тривало три з лишком роки і завершилося 2007 року. На той момент власником об'єкта був підприємець Вагіф Алієв. За даними журналістів, ще на етапі будівництва в об'єкт він інвестував близько 500 мільйонів гривень (близько $9 мільйонів за тодішнім курсом).
До введення будівлі в експлуатацію Алієв ухвалив рішення про продаж частини своєї власності. Новий покупець отримав понад 50% за $300 мільйонів. Ним став бізнесмен Дмитро Фірташ. Цікаво, що в той момент експерти сумнівалися в цифрі і кулуарно називали вдвічі більшу суму, але перевірити цю інформацію ні тоді, ні сьогодні не вдалося.
У 2016 році Дмитро Фірташ ухвалив рішення про продаж своєї частини «Паруса» і довго придивлявся до потенційних покупців. Але переговори не увінчалися успіхом і тоді «Парус» знову повернувся Алієву, при чому на безгрошовій основі. Домовленість між партнерами полягала в тому, що частка була передана в рахунок зобов'язання з погашення боргів у розмірі близько $50 мільйонів. Таким чином, у 2016 році половина «Паруса» коштувала близько $50 мільйонів.
У 2019 році відбулася чергова зміна власника. Алієв, якому знадобилися гроші для інвестування в інші об'єкти, був готовий продавати бізнес-центр поетажно. Але за підсумком новим власником «Парус» став Вадим Столар, який за оцінками експертів заплатив близько $100-150 мільйонів.
Стійкий і стабільний «Парус»
Проаналізувавши історію «Паруса», можна зробити висновок про дивовижну стабільність активу. Незважаючи на зміну власників, політичної та економічної ситуації в країні, бізнес-центр завжди коштував близько ста мільйонів доларів. Не будемо вдаватися в складний економічний аналіз вартості грошей та їхньої купівельної спроможності, а лише зафіксуємо цифру і перейдемо від днів минулих, до сьогоднішньої ситуації.
Максиму Кріппі вдалося купити «Парус» наприкінці минулого року. Для цього знадобилося відповідне рішення Антимонопольного комітету. У рішенні від листопада 2023 року значиться, що орган постановив: "надати дозвіл ТОВ “ОЛА ФАЙН” на придбання частки в статутному капіталі ТОВ “ПАРУС ХОЛДИНГ” що забезпечує перевищення 50 відсотків у вищому органі управління товариства".
Таким чином компанія ТОВ «ОЛА ФАЙН», що належить Максиму Кріппі, отримала у власність легендарний бізнес-центр. Сума угоди, на думку експертів, склала все ті ж $100 мільйонів.
Розраховувалася вона виходячи з вартості одного квадратного метра нерухомості відповідного класу в Києві. Так, ціна одного квадратного метра на ринку коливається від $1,9 до $2 тисяч. Загальна ж площа бізнес-центру становить близько 75 тисяч квадратних метрів, а корисна, комерційна - близько 55 тисяч.
На цьому розмови про те, що Максим Кріппа скористався моментом і дешево купив не властивий для його портфеля актив, можна закривати. Ціна відповідає ринково і більше того, вона властива саме цьому активу, як показує досвід попередніх угод. Але відкритим залишається питання: навіщо?
Плани та перспективи
Жоден бізнесмен чи інвестор не говорить відверто про свої плани та наміри. Гроші люблять тишу - це зрозуміло. І Максим Кріппа не поспішає розповідати про те, як скористається придбанням. Але є підозри, що плани можуть бути як традиційними, так і більш новаторськими.
З традиційними планами на використання офісної нерухомості в центрі Києва все більш-менш зрозуміло. У рік початку повномасштабної війни, колишня компанія-власниця бізнес-центру «Парус» продемонструвала непогану прибутковість - на рівні 200 мільйонів гривень, половину суми склав чистий прибуток. Відтак Максим Кріппа може вже заробляти на оренді без будь-яких додаткових вкладень.
Куди цікавішим є другий варіант розвитку подій, який безпосередньо пов'язаний з іншими активами Максима Кріппи. Основною ударною силою його портфеля є кіберспорт, який останніми десятиліттями демонструє не просто успіхи, а й хорошу маржинальність.
В Україні кіберспорт не надто розвинений, хоч є і ком'юніті, і фоловери, і навіть зірки світового масштабу. У зв'язку з цим деякі експерти та журналісти висунули припущення, що Максим Кріппа, зокрема, планує створити на базі «Паруса» сучасний кіберспортивний хаб, з майданчиками для тренувань, турнірів, офісами для геймерів тощо. Локація, за відповідних зусиль та інвестицій, цілком дає змогу реалізувати такий план. Вистачає і компетентності самого Максима Кріппи, який уже володіє одним із найкращих кіберспортивних клубів світу. Але чи правильний прогноз і чи буде він реалізований - це поки що відкрите питання.